Wycieczka do Torunia 6 grudnia 2022 r.

Dnia 6 grudnia 2022 r. odbyła się wycieczka do Torunia. Głównym celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań młodzieży naukami przyrodniczymi oraz historią, poznawanie kraju oraz integracja grupy. Opiekunami wycieczki byli Urszula Milewska, Wioletta Słomińska i Monika Sadowska.

                Na początku uczniowie z przewodnikiem zwiedzali Stare Miasto, a w nim m.in. ruiny zamku krzyżackiego, kościół św. Jakuba, krzywa wieża, teatr kukiełkowy, Ratusz Staromiejski, rynek staromiejski, pomnik Mikołaja Kopernika słuchając przy tym ciekawych legend. Starówka Torunia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mogli też zobaczyć, jak wygląda jarmark bożonarodzeniowy i obejrzeć iluminacje oraz choinkę na rynku staromiejskim.

                Kolejnym punktem wycieczki był Dom Mikołaja Kopernika, w którym mieści się muzeum łączące nowoczesną technologię i historię oraz architekturę tej średniowiecznej budowli. Uczniowie mogli zobaczyć, jak mieszkał Mikołaj Kopernik. Poznali biografię i działalność tego wybitnego polskiego astronoma.

                Następnie uczniowie sprawdzali swoje umiejętności uczestnicząc w warsztatach wypieku piernika poznali przy tym tradycje wypieku, historię miasta, średniowieczną kulturę i język, a wykonane pierniki zabrali do domów.

                Bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyło się Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Prezentowana była w nim wystawa „Ścieżka dorastania”. Zwiedzanie podzielone było na trzy części. Pierwsza część to emocje i uczucia towarzyszące w procesie dorastania, druga - dotyczyła podejmowanych życiowych wyborów, które wpływają na późniejsze dorosłe życie i ostatnia dotycząca tego jak rodzą się zainteresowania.

                Ostatni punkt wycieczki to McDonald w drodze powrotnej.

                Uczniowie zadowoleni wrócili do miejsca zbiórki skąd odebrali ich rodzice.

Tekst: Urszula Milewska